KEMET C0402C471K8RALTU
C0402C471K8RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C471K8RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C471K8RALTU.pdf
Availability of C0402C471K8RALTU
QUANTITY
C0402C471K8RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C471K8RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C471K8RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C471K8RALTU
Related LinksC0402C47, C0402C471K8RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C471K8RALTU Details Description
Related parts for C0402C471K8RALTU
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC REG 5V 500MA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W datasheet.pdf
MOSFET RF 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 9MM datasheet.pdf
SNAP PLUG INSULKRIMP (B-279X) datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT COVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf