KEMET C0402C471K8RALTU
C0402C471K8RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C471K8RALTU
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C471K8RALTU.pdf
Availability of C0402C471K8RALTU
QUANTITY
C0402C471K8RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C471K8RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C471K8RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C471K8RALTU
Related LinksC0402C47, C0402C471K8RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C471K8RALTU Details Description
Related parts for C0402C471K8RALTU
JUMPER-H1505TR/A3048W/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB EPROM 84CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WDU 2.5-10 WM GN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
PSOC POD FEET FOR 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
63323A-130 GUIDE PLATE datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf