KEMET C0402C473M4RACTU
C0402C473M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C473M4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C473M4RACTU.pdf
Availability of C0402C473M4RACTU
QUANTITY
C0402C473M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C473M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C473M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C473M4RACTU
Related LinksC0402C47, C0402C473M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C473M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C473M4RACTU
ENCODER OPTICAL 128PPR 5"CABLE datasheet.pdf
CABLE USB A-B IMAC GREEN 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf