KEMET C0402C511J5GAC7867
C0402C511J5GAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C511J5GAC7867
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C511J5GAC7867.pdf
Availability of C0402C511J5GAC7867
QUANTITY
C0402C511J5GAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C511J5GAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C511J5GAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C511J5GAC7867
Related LinksC0402C511, C0402C511J5GAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C511J5GAC7867 Details Description
Related parts for C0402C511J5GAC7867
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 1.5"X1" 200PC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf