KEMET C0402C561M3RACTU
C0402C561M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C561M3RACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C561M3RACTU.pdf
Availability of C0402C561M3RACTU
QUANTITY
C0402C561M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C561M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C561M3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C561M3RACTU
Related LinksC0402C56, C0402C561M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C561M3RACTU Details Description
Related parts for C0402C561M3RACTU
RES 0.002 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
LED T-5MM SGL 635NM RED WHT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HUB USB 1.1 4-PORT BUS-POWER datasheet.pdf
RED RND FLAT YLW YLW DIFF TAB datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ32A datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf