KEMET C0402C562J5RALTU
C0402C562J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C562J5RALTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C562J5RALTU.pdf
Availability of C0402C562J5RALTU
QUANTITY
C0402C562J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C562J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C562J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C562J5RALTU
Related LinksC0402C56, C0402C562J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C562J5RALTU Details Description
Related parts for C0402C562J5RALTU
RES 220 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 36POS datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf