KEMET C0402C562K4RACTU
C0402C562K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C562K4RACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C562K4RACTU.pdf
Availability of C0402C562K4RACTU
QUANTITY
C0402C562K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C562K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C562K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C562K4RACTU
Related LinksC0402C56, C0402C562K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C562K4RACTU Details Description
Related parts for C0402C562K4RACTU
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 0.6A 16TQFN datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A PNL MT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 50A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 55P-55P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W datasheet.pdf