KEMET C0402C682J8RACTU
C0402C682J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C682J8RACTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C682J8RACTU.pdf
Availability of C0402C682J8RACTU
QUANTITY
C0402C682J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C682J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C682J8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C682J8RACTU
Related LinksC0402C68, C0402C682J8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C682J8RACTU Details Description
Related parts for C0402C682J8RACTU
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf