KEMET C0402C683K8RACTU
C0402C683K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C683K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C683K8RACTU.pdf
Availability of C0402C683K8RACTU
QUANTITY
C0402C683K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C683K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C683K8RACTU
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C683K8RACTU
Related LinksC0402C68, C0402C683K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C683K8RACTU Details Description
Related parts for C0402C683K8RACTU
CONN RECEPT 9POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C 3.3KSPS 10QFN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 4.92"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
ANT CUSTOM DIPOLE RSMAM datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREW/WASH 10-32X.625" 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf