KEMET C0402C683K9PACTU
C0402C683K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C683K9PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C683K9PACTU.pdf
Availability of C0402C683K9PACTU
QUANTITY
C0402C683K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C683K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C683K9PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C683K9PACTU
Related LinksC0402C68, C0402C683K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C683K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C683K9PACTU
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3 PG21 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.7A 225 MOHM SMD datasheet.pdf