KEMET C0402C683K9PACTU
C0402C683K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C683K9PACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C683K9PACTU.pdf
Availability of C0402C683K9PACTU
QUANTITY
C0402C683K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C683K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C683K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C683K9PACTU
Related LinksC0402C68, C0402C683K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C683K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C683K9PACTU
IC CONVERTER FREQ-VOLTAGE 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM ORANGE datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM YLW DIFF 6" datasheet.pdf
IC OP AMP GP DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf