KEMET C0402C750J5GACTU
C0402C750J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C750J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C750J5GACTU.pdf
Availability of C0402C750J5GACTU
QUANTITY
C0402C750J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C750J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C750J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C750J5GACTU
Related LinksC0402C75, C0402C750J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C750J5GACTU Details Description
Related parts for C0402C750J5GACTU
CONN HOUSING 6POS 1.25MM datasheet.pdf
IC MPU MPC7XX 300MHZ 360FCBGA datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #28 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2A 24QFN datasheet.pdf