KEMET C0402C750J5GACTU
C0402C750J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C750J5GACTU
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C750J5GACTU.pdf
Availability of C0402C750J5GACTU
QUANTITY
C0402C750J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C750J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C750J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C750J5GACTU
Related LinksC0402C75, C0402C750J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C750J5GACTU Details Description
Related parts for C0402C750J5GACTU
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1506TR10" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PANEL STEEL 34.2 X 58.2" datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 15POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 72W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 115VAC/28VDC datasheet.pdf