KEMET C0402C821K5RALTU
C0402C821K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C821K5RALTU
Brief Description
CAP CER 820PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C821K5RALTU.pdf
Availability of C0402C821K5RALTU
QUANTITY
C0402C821K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C821K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C821K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C821K5RALTU
Related LinksC0402C82, C0402C821K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C821K5RALTU Details Description
Related parts for C0402C821K5RALTU
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 1.9V 8SOIC datasheet.pdf
SSD 120GB SCSI datasheet.pdf
IC PCI EXPRESS CLK GEN 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1500W datasheet.pdf
BLADE TERMINATING SLUG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf
ER 3C 3#12 SKT RECP datasheet.pdf
1.6 GHz Clock Distribution IC, Dividers, Delay Adjust, Two Outputs IC datasheet.pdf