TDK Corporation C0402CH1C100D020BC
C0402CH1C100D020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402CH1C100D020BC
Brief Description
CAP CER 10PF 16V CH 01005
Datasheet Download
C0402CH1C100D020BC.pdf
Availability of C0402CH1C100D020BC
QUANTITY
C0402CH1C100D020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402CH1C100D020BC
Internal Part NumberEIS-C0402CH1C100D020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402CH1C100D020BC
Related LinksC0402CH1C, C0402CH1C100D020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402CH1C100D020BC Details Description
Related parts for C0402CH1C100D020BC
FIXED IND 6.8UH 3.02A 50 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R HI-SPD 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FITTING COUPLER ABS ORANGE 2X2" datasheet.pdf
HARDWARE 8-32 X 5/8" PKG/12 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 2.5A datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 3W datasheet.pdf