TDK Corporation C0402CH1C120J020BC
C0402CH1C120J020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402CH1C120J020BC
Brief Description
CAP CER 12PF 16V CH 01005
Datasheet Download
C0402CH1C120J020BC.pdf
Availability of C0402CH1C120J020BC
QUANTITY
C0402CH1C120J020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402CH1C120J020BC
Internal Part NumberEIS-C0402CH1C120J020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402CH1C120J020BC
Related LinksC0402CH1C, C0402CH1C120J020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402CH1C120J020BC Details Description
Related parts for C0402CH1C120J020BC
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 15A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 68A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf