TDK Corporation C0402CH1C120K020BC
C0402CH1C120K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402CH1C120K020BC
Brief Description
CAP CER 12PF 16V CH 01005
Datasheet Download
C0402CH1C120K020BC.pdf
Availability of C0402CH1C120K020BC
QUANTITY
C0402CH1C120K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402CH1C120K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402CH1C120K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402CH1C120K020BC
Related LinksC0402CH1C, C0402CH1C120K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402CH1C120K020BC Details Description
Related parts for C0402CH1C120K020BC
IC SUPERVISOR MICROPWR V TO-92 datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 18W 83X93MM 230VAC datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 12DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC SQ RED SMD datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SMPD datasheet.pdf