TDK Corporation C0402JB0J682M020BC
C0402JB0J682M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402JB0J682M020BC
Brief Description
CAP CER 6800PF 6.3V JB 01005
Datasheet Download
C0402JB0J682M020BC.pdf
Availability of C0402JB0J682M020BC
QUANTITY
C0402JB0J682M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402JB0J682M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402JB0J682M020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402JB0J682M020BC
Related LinksC0402JB0J, C0402JB0J682M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402JB0J682M020BC Details Description
Related parts for C0402JB0J682M020BC
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 75K OHM .02% 15 PPM 1/8W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf