TDK Corporation C0402JB1C331K020BC
C0402JB1C331K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402JB1C331K020BC
Brief Description
CAP CER 330PF 16V JB 01005
Datasheet Download
C0402JB1C331K020BC.pdf
Availability of C0402JB1C331K020BC
QUANTITY
C0402JB1C331K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402JB1C331K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402JB1C331K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402JB1C331K020BC
Related LinksC0402JB1C, C0402JB1C331K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402JB1C331K020BC Details Description
Related parts for C0402JB1C331K020BC
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB datasheet.pdf
DSUB FE STR CRIMP CONT 30A POWER datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIM KIT 42" X 18" UMMAT AL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf