KEMET C0402S681K5RACTU
C0402S681K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402S681K5RACTU
Brief Description
CAP CER 680PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402S681K5RACTU.pdf
Availability of C0402S681K5RACTU
QUANTITY
C0402S681K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402S681K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402S681K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402S681K5RACTU
Related LinksC0402S68, C0402S681K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402S681K5RACTU Details Description
Related parts for C0402S681K5RACTU
IC FPGA 182 I/O 256UBGA datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 100CPR 1/4" datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN HD AXIAL 225X80MM 115VAC datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 2 kHz IC datasheet.pdf