TDK Corporation C0402X5R0G223M020BC
C0402X5R0G223M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0G223M020BC
Brief Description
CAP CER 0.022UF 4V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0G223M020BC.pdf
Availability of C0402X5R0G223M020BC
QUANTITY
C0402X5R0G223M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0G223M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0G223M020BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0G223M020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0G223M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0G223M020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0G223M020BC
MODEM ETHER BRIDGE 900MHZ W/ACC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf