TDK Corporation C0402X5R0J222K020BC
C0402X5R0J222K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0J222K020BC
Brief Description
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0J222K020BC.pdf
Availability of C0402X5R0J222K020BC
QUANTITY
C0402X5R0J222K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0J222K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0J222K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0J222K020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0J222K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0J222K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0J222K020BC
CONN MEMORY SKT R/A 200PS SODIMM datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 5.51"L X 2.6"W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 10-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE SOT223 datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A MALE 12POS 3' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf