TDK Corporation C0402X5R1A102K020BC
C0402X5R1A102K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R1A102K020BC
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R1A102K020BC.pdf
Availability of C0402X5R1A102K020BC
QUANTITY
C0402X5R1A102K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R1A102K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R1A102K020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R1A102K020BC
Related LinksC0402X5R1, C0402X5R1A102K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R1A102K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R1A102K020BC
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
PANEL FILLER 3UX18HP ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC FIFO 524X18 6-7NS 240BGA datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 3.5UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf