TDK Corporation C0402X5R1A221K
C0402X5R1A221K picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R1A221K
Brief Description
CAP CER 220PF 10V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R1A221K.pdf
Availability of C0402X5R1A221K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402X5R1A221K Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R1A221K
Internal Part NumberEIS-C0402X5R1A221K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R1A221K
Related LinksC0402X5, C0402X5R1A221K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R1A221K Details Description
Related parts for C0402X5R1A221K
RES 1.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSF CURRENT SENSE 2000UH SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf