TDK Corporation C0402X5R1C471K020BC
C0402X5R1C471K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R1C471K020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 16V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R1C471K020BC.pdf
Availability of C0402X5R1C471K020BC
QUANTITY
C0402X5R1C471K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R1C471K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R1C471K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R1C471K020BC
Related LinksC0402X5R1, C0402X5R1C471K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R1C471K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R1C471K020BC
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 1.2GHZ 64LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR .230" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
FUSE BF INLINE 10MM2 PVC datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf