TDK Corporation C0402X6S1A101K020BC
C0402X6S1A101K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X6S1A101K020BC
Brief Description
CAP CER 100PF 10V X6S 01005
Datasheet Download
C0402X6S1A101K020BC.pdf
Availability of C0402X6S1A101K020BC
QUANTITY
C0402X6S1A101K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X6S1A101K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X6S1A101K020BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X6S1A101K020BC
Related LinksC0402X6S1, C0402X6S1A101K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X6S1A101K020BC Details Description
Related parts for C0402X6S1A101K020BC
CONN RCPT 24POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
IC SGL SCHMITT BUFFER DFN1010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC DDR3L 4GB 96BGA datasheet.pdf
CAP CER 4PF 5KV R16 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf