TDK Corporation C0402X7R1A152M020BC
C0402X7R1A152M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X7R1A152M020BC
Brief Description
CAP CER 1500PF 10V X7R 01005
Datasheet Download
C0402X7R1A152M020BC.pdf
Availability of C0402X7R1A152M020BC
QUANTITY
C0402X7R1A152M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X7R1A152M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X7R1A152M020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X7R1A152M020BC
Related LinksC0402X7R1, C0402X7R1A152M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X7R1A152M020BC Details Description
Related parts for C0402X7R1A152M020BC
IC DAS 12-BIT 100KSPS 40-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf