General Cable C0454A.38.10
C0454A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0454A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 18AWG GRAY SHLD 500'
Datasheet Download
C0454A.38.10.pdf
Availability of C0454A.38.10
QUANTITY
C0454A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0454A.38.10
Internal Part NumberEIS-C0454A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.227" (5.77mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.037" (0.95mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0454A.38.10
Related LinksC0454A, C0454A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0454A.38.10 Details Description
Related parts for C0454A.38.10
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 150V 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 100V POWERMITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A/2A QD 48VQFN datasheet.pdf