TDK Corporation C0510X5R0J105M030AC
C0510X5R0J105M030AC picture photo
Mfg. Part Number
C0510X5R0J105M030AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0204
Datasheet Download
C0510X5R0J105M030AC.pdf
Availability of C0510X5R0J105M030AC
QUANTITY
C0510X5R0J105M030AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0510X5R0J105M030AC
Internal Part NumberEIS-C0510X5R0J105M030AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Reverse Geometry Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series Reverse Geometry MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0204 (0510 Metric)
Size / Dimension0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.014" (0.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0510X5R0J105M030AC
Related LinksC0510X5R0, C0510X5R0J105M030AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0510X5R0J105M030AC Details Description
Related parts for C0510X5R0J105M030AC
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V ESD 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT TTL 48TSSOP datasheet.pdf
IC PHOTOSENSOR SIDELOOKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf