KEMET C052H472J1G5GAT500
C052H472J1G5GAT500 picture photo
Mfg. Part Number
C052H472J1G5GAT500
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C052H472J1G5GAT500.pdf
Availability of C052H472J1G5GAT500
QUANTITY
C052H472J1G5GAT500 Order Process
Ship out your order
Specifications of C052H472J1G5GAT500
Internal Part NumberEIS-C052H472J1G5GAT500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.245" (6.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C052H472J1G5GAT500
Related LinksC052H472J, C052H472J1G5GAT500 Datasheet, KEMET Distributor
C052H472J1G5GAT500 Details Description
Related parts for C052H472J1G5GAT500
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A MICRO8 datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 4-4 BLACK 10' datasheet.pdf
HEATSHRINK 2.36MM ID 50MM L datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
2MM INSR MLD HDR W/VD .38AU datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf