General Cable C0553A.38.10
C0553A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0553A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 12COND 22AWG GRY 500'
Datasheet Download
C0553A.38.10.pdf
Availability of C0553A.38.10
QUANTITY
C0553A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0553A.38.10
Internal Part NumberEIS-C0553A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors12 (6 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/0.0096"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.418" (10.62mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.053" (1.35mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0553A.38.10
Related LinksC0553A, C0553A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0553A.38.10 Details Description
Related parts for C0553A.38.10
CONN IDC 23POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION FILTER 120VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC REG BCK FLYBCK ISO ADJ 12WSON datasheet.pdf
M801 5C 5#16 PIN PLUG OM datasheet.pdf
M12 8 POS F-F STRT-RA 2MTR datasheet.pdf