KEMET C056T102K2X5CR7301
C056T102K2X5CR7301 picture photo
Mfg. Part Number
C056T102K2X5CR7301
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL
Datasheet Download
C056T102K2X5CR7301.pdf
Availability of C056T102K2X5CR7301
QUANTITY
C056T102K2X5CR7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C056T102K2X5CR7301
Internal Part NumberEIS-C056T102K2X5CR7301
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1,700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR05
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C056T102K2X5CR7301
Related LinksC056T102K, C056T102K2X5CR7301 Datasheet, KEMET Distributor
C056T102K2X5CR7301 Details Description
Related parts for C056T102K2X5CR7301
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
500 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICROSMD-5 STENCIL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 45V 4.5A CPT3 datasheet.pdf