General Cable C0584A.41.10
C0584A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0584A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 4COND 18AWG GRY 1000'
Datasheet Download
C0584A.41.10.pdf
Availability of C0584A.41.10
QUANTITY
C0584A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0584A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0584A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors4 (2 Pair Twisted)
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.380" (9.65mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.042" (1.07mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0584A.41.10
Related LinksC0584A, C0584A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0584A.41.10 Details Description
Related parts for C0584A.41.10
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 8.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf