TDK Corporation C0603C0G1E060C030BG
C0603C0G1E060C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E060C030BG
Brief Description
CAP CER 6PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E060C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E060C030BG
QUANTITY
C0603C0G1E060C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E060C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E060C030BG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E060C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E060C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E060C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E060C030BG
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.5MH 600MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.48"L X 2.49"W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 500PF 15KV datasheet.pdf