TDK Corporation C0603C0G1E120G
C0603C0G1E120G picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E120G
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E120G.pdf
Availability of C0603C0G1E120G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E120G Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E120G
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E120G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E120G
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E120G Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E120G Details Description
Related parts for C0603C0G1E120G
IC REGISTER BUS 8STAGE 16SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS IN-LINE TIN NAT datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.25"NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 15PS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf