TDK Corporation C0603C0G1E120G030BG
C0603C0G1E120G030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E120G030BG
Brief Description
CAP CER 12PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E120G030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E120G030BG
QUANTITY
C0603C0G1E120G030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E120G030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E120G030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E120G030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E120G030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E120G030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E120G030BG
IC DIGITAL POT 50K 256TP 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 0.028 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.43K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 5.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf