TDK Corporation C0603C0G1E150J030BG
C0603C0G1E150J030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E150J030BG
Brief Description
CAP CER 15PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E150J030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E150J030BG
QUANTITY
C0603C0G1E150J030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E150J030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E150J030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E150J030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E150J030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E150J030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E150J030BG
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
IC EMI FILTER/LINE TERM SOT323-5 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB datasheet.pdf