TDK Corporation C0603C0G1E1R8C030BF
C0603C0G1E1R8C030BF picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E1R8C030BF
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E1R8C030BF.pdf
Availability of C0603C0G1E1R8C030BF
QUANTITY
C0603C0G1E1R8C030BF Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E1R8C030BF
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E1R8C030BF
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E1R8C030BF
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E1R8C030BF Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E1R8C030BF Details Description
Related parts for C0603C0G1E1R8C030BF
RES 50 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 95POS 5ROW STR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 160 MOHM datasheet.pdf