TDK Corporation C0603C0G1E200J030BG
C0603C0G1E200J030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E200J030BG
Brief Description
CAP CER 20PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E200J030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E200J030BG
QUANTITY
C0603C0G1E200J030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E200J030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E200J030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E200J030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E200J030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E200J030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E200J030BG
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf