TDK Corporation C0603C0G1E2R2B030BG
C0603C0G1E2R2B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E2R2B030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E2R2B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E2R2B030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E2R2B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E2R2B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E2R2B030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E2R2B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E2R2B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E2R2B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E2R2B030BG
JUMPER-H1502TR/A3048L/X 3" datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 172A TO244AB datasheet.pdf
PILOT LIGHT 110V LED ROUND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf