TDK Corporation C0603C0G1E2R7C030BG
C0603C0G1E2R7C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E2R7C030BG
Brief Description
CAP CER 2.7PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E2R7C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E2R7C030BG
QUANTITY
C0603C0G1E2R7C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E2R7C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E2R7C030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E2R7C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E2R7C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E2R7C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E2R7C030BG
REGULATOR 3.3V 2A 3PSIP SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA datasheet.pdf
RES .24 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf