TDK Corporation C0603C0G1E3R6B030BG
C0603C0G1E3R6B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E3R6B030BG
Brief Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E3R6B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E3R6B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E3R6B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E3R6B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E3R6B030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E3R6B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E3R6B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E3R6B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E3R6B030BG
ADAPTER PROGRAMMER 52-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP 2.5MM PNL 3-4P datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .2W 60MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 90 POS STAG datasheet.pdf