TDK Corporation C0603C0G1E3R6C030BG
C0603C0G1E3R6C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E3R6C030BG
Brief Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E3R6C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E3R6C030BG
QUANTITY
C0603C0G1E3R6C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E3R6C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E3R6C030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E3R6C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E3R6C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E3R6C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E3R6C030BG
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" KNS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 16-DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL SERIAL 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DSUB 44 M CRIMP HD NMB G50 datasheet.pdf
FUSE 250A 500V GL/GG SIZE 02 datasheet.pdf