TDK Corporation C0603C0G1E5R1C030BG
C0603C0G1E5R1C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E5R1C030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E5R1C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E5R1C030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E5R1C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E5R1C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E5R1C030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E5R1C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E5R1C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E5R1C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E5R1C030BG
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8CDIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DOUBLE WRAP 316SS TY E/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC4274A-3 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
2200UF 50V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf