TDK Corporation C0603C0G1E5R6B030BG
C0603C0G1E5R6B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E5R6B030BG
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E5R6B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E5R6B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E5R6B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E5R6B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E5R6B030BG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E5R6B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E5R6B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E5R6B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E5R6B030BG
FIXED IND 33UH 5.4A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 430MA 2.73 OHM datasheet.pdf