TDK Corporation C0603C0G1E6R2C030BG
C0603C0G1E6R2C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E6R2C030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E6R2C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E6R2C030BG
QUANTITY
C0603C0G1E6R2C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E6R2C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E6R2C030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E6R2C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E6R2C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E6R2C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E6R2C030BG
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 500PF 40KV Y5U DISK datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf