TDK Corporation C0603C0G1E7R5C
C0603C0G1E7R5C picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E7R5C
Brief Description
CAP CER 7.5PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E7R5C.pdf
Availability of C0603C0G1E7R5C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E7R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E7R5C
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E7R5C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E7R5C
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E7R5C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E7R5C Details Description
Related parts for C0603C0G1E7R5C
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A IPAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POC 46 X 36 YD BULK datasheet.pdf
FUSE 1400A 900V 3BKN/90 AR datasheet.pdf