TDK Corporation C0603C0G1E7R5C030BG
C0603C0G1E7R5C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E7R5C030BG
Brief Description
CAP CER 7.5PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E7R5C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E7R5C030BG
QUANTITY
C0603C0G1E7R5C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E7R5C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E7R5C030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E7R5C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E7R5C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E7R5C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E7R5C030BG
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB XRAM 144MQFP datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf