TDK Corporation C0603C0G1E9R1C030BG
C0603C0G1E9R1C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E9R1C030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E9R1C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E9R1C030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E9R1C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E9R1C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E9R1C030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E9R1C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E9R1C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E9R1C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E9R1C030BG
IDC CABLE - CKC26G/AE25G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
UNIVERSAL CLIP BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf