TDK Corporation C0603C0G1H030C030BA
C0603C0G1H030C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H030C030BA
Brief Description
CAP CER 3PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H030C030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H030C030BA
QUANTITY
C0603C0G1H030C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H030C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H030C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H030C030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H030C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H030C030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H030C030BA
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EPROM UV 256KBIT 90NS 28CDIP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 1A datasheet.pdf
BUS COUPLER 24VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf